رئیس سازمان زندانهای کشور: نهضت خدمت رسانی به مردم باید فرهنگ سازی شود

رئیس سازمان زندانهای کشور: نهضت خدمت رسانی به مردم باید فرهنگ سازی شود

دکتر اصغر جهانگیر در گردهمایی مدیران عامل ستادهای دیه کشور با تبیین دیدگاههای حضرت امام خمینی ( ره ) در خصوص وظایف مسلمانان در عصر حاضر به ترویج و اشاعه و نهادینه کردن نهضت خدمت رسانی به مردم به ویژه محرومان تاکید نمود .

وظایف فرد مسلمان در عصر حاضر :

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشورگفت : از نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هر فرد مسلمان در عصر حاضر چهار وظیفه مهم بر عهده دارد که اولین آن حفظ اسلام است .وی اسلام را از دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اسلام مکتبی و اسلام ناب محمدی عنوان کردکه از ویژگی های آن اقتدار است. اقتداری که لازمه ترویج ارزش هاست ارزش هایی که وقتی ما نتوانیم آنرا در جامعه پیاده کنیم نمی توانیم ادعای جامعه اسلامی هم داشته باشیم .

دکتر جهانگیر اسلام را یک دین اجتماعی خواند و گفت :در فردی ترین مسئله هم اسلام نگاهی اجتماعی دارد که همین نگاه اجتماعی اسلام بحث محرومیت زدایی و حمایت از محرومین را با یک نگاه جامع و جهان شمول مطرح میسازد .

این مقام ارشد قضایی دومین وظیفه فرد مسلمان را حفظ نظام اسلامی دانست و گفت :یقینا امروز اسلام و نظام اسلامی ما رابطه عمیقی با هم دارند هرچند اسلام عمری جاودان و ابدی دارد ولی خدایی ناکرده اگر به این نظام آسیب برسد قطعا لطمات جبران ناپذیری به اسلام وارد خواهد شد . وی لازمه حفظ نظام اسلامی را هم در پاسخ به این سوال که چرا انتخاب کردیم دانست و با ذکر سخن تاریخی حضرت امام خمینی که انقلاب ایران را انقلاب پابرهنگان و محرومان است گفت : تاکید حضرت امام (ره)همیشه بر محرومان جامعه بوده چرا که خدمت بر محرومان از نظر آن بزرگوار یک اصل بود

حفظ نظام اسلامی در گرو حفظ ولایت فقیه

مشاور رئیس دستگاه قضا و رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه مهمترین اصل در حفظ نظام اسلامی را تابعیت از ولی فقیه زمان دانست و گفت : باید در همه حال مطیع امر مولا بود باید ببینیم ولی امر مسلمین از ما چه می خواهد تا در همان راستا حرکت نمایم و حتی در اموری که جزء مسئولیت های ولی فقیه است از جمله صیانت از دین , قضاوت و … نیز مردم باید یاری نمایند تا خدایی نکرده از اصل راه منحرف نشویم .

وی در خصوص تابعیت از ولی فقیه گفت : هرچیزی که در نظام اسلامی به ما سپرده می شود یک رابطه طولی با ولی فقیه دارد باید ببینیم کاری که می کنیم مورد رضایت ولی فقیه هست یا خیر چرا که کار ما زمانی ارزش دارد که مورد رضایت ولی فقیه قرار بگیرد .

دکتر جهانگر حفظ امت اسلام را نیز سومین ویژگی فرد مسلمان در عصر حاضر از دیدگاه حضرت امام خمینی خواند و گفت : برای اینکه امت اسلامی به صورت امت به معنای واقعی کلمه با قی بماند باید در موضوعات علمی و عملی به وحدت و هم افزایی برسیم که لازمه این وحدت هم این است که مردم از لحاظ مادی و معنوی آماده باشند .

عضو هیات مدیره ستاد دیه کشور با اشاره به فعالیتهای ستاد دیه گفت : ستاد دیه یک نهاد خیریه است که شرط اول کار آن ضابطه مندی و انضباط است . اگر در حریم قانون شرع و قانون مصوب عمل کنیم آن موقع کار ما ارزش خواهد داشت .وی ستاد دیه تلاش می کند که از دغدغه های مردم کم کند این یک وظیفه ملی است به خصوص زمانی که توطئه چینان در خصوص ناکار آمدی نظام قضایی اسلام سخن می گویند .

نهادینه سازی خدمت رسانی به مردم در جامعه

دکتر جهانگیر با تحلیل جایگاه خدمت به مردم در نظام اسلامی گفت : باید یک نهضتی برای فرهنگ سازی و نهادینه کردن کمک به همنوعان در جامعه شکل بگیرد . وی لازمه این نهضت را آمادگی معنوی اعلام کرد و گفت : این آمادگی معنوی همان است که حضرت امام راحل از آن به عنوان عامل پیروزی انقلاب اسلامی یاد کرد و همان است که در جنگ ۸ ساله رزمندگان اسلام را به پیروزی رساند .

این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت : نباید اجازه بدهیم موضوعاتی که با مدیریت , تعامل و فرهنگ سازی قابل حل است به معضل و بحران برای نظام تبدیل شود . وی با اشاره به اینکه هرجامعه پدیده های دارد که آبستن حوادث گوناگون است گفت : معمولا در جوامع پدیده های اجتماعی بر روی هم انباشته شده و در مردم ایجاد نارضایتی می کند که اگر به این نارضایتی ها توجه نشود ممکن است به بحران تبدیل شود . دکتر جهانگر در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به جریان های اصلی موجود در جوامع گفت : اولین جریان در هر جامعه جریانی فرهنگی است که البته به خاطر ماهیت ذاتی اش طولانی مدت می باشد اما وقتی با موفقیت شکل بگیرد می تواند کارهای زیادی را انجام دهد .

وی جریانات سیاسی را نیز جزو جریانهای آنی و لحظه ای در جوامع خواند و گفت هرچند عمر این جریانات کوتاه است ولی می توان از جنبه مثبت آن در جهت توسعه فرهنگ خیریه و پیشبرد اهداف ستاد دیه بهره برداری نمود .

رئیس سازمان زندانها سومین جریان را جریان اقتصادی در جوامع عنوان کرد و گفت باید در بعد اقتصادی فعالیت پایدار داشته باشیم تا بتوانیم از ظرفیت های جریان های اقتصادی در زمینه ترویج فرهنگ نوع دوستی و کمک به همنوعان استفاده بنماییم .

لزوم حمایت از خانواده های زندانیان

در پایان این گردهمایی رئیس سازمان زندانها در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالات آنان در خصوص اقدامات صورت گرفته در زندانها در خصوص مراقبت از زندانیان گفت : از ابتدای مسئولیتم سعی گردیده اطلاعات لازم را در خصوص مسائل و مشکلات مختلف جمع آوری کنیم . سرکشی از چند استان و دیدار با مددجویان زندانها در راستای همین امر صورت گرفته است. نگاه ما این است که وقتی یک فرد وارد زندان می شود خانواده وی نیز تحت تاثیر این اتفاق دچار آسیب می شوند تلاش ما این است که این آسیب را در خانواده ها به حداقل برسانیم وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش جمعیت کیفری گفت : از یک سو تعامل با قضات محترم در خصوص استفاده از مجازات های جایگزین را در دستورکار داریم و از سوی دیگر استفاده از سیستم های نگهداری مددجویان در بیرون از زندان مانند پابند الکترونیکی را در دستور کار داریم چرا که اعتقاد داریم هرچقدر تراکم جمعیت در زندانها کمتر باشد امکان اجرای طرح های اصلاحی و تربیتی بیشتر و بهتر خواهد بود .

دکتر جهانگیر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با کاهش انتشار اخبار نادرست از زندانها گفت:ما بازرسی های مستمر از زندانها را در دستور کار قراردادیم چرا که معتقدیم نباید زندان محیط امنی برای افرادی که بدنبال ایجاد بحران و ناامنی در زندانها هستند تبدیل شود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*