جهانگیر در جمع خبرنگاران: 100 زندانی با پابند الکترونیکی کنترل می‌شوند/ برخورد جدی با ناامن کنندگان زندان

جهانگیر در جمع خبرنگاران: ۱۰۰ زندانی با پابند الکترونیکی کنترل می‌شوند/ برخورد جدی با ناامن کنندگان زندان

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی کشور گفت: آسیب‌های داخل زندان شناسایی شده که به زودی در یک نشست خبری در این زمینه توضیحات کاملی را ارائه خواهم کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، “اصغر جهانگیر” که در همایش مدیران عامل ستادهای دیه سراسر کشور حضور داشت، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که آیا عفوی در نیمه شعبان صورت خواهد گرفت یا خیر؟ اظهارداشت: اگر در این راستا برنامه‌ای باشد آن را اعلام می‌کنیم؛ چرا که در حال بررسی آن هستیم.

وی درباره تغییرات صورت گرفته در سازمان زندان‌ها همزمان با ریاست وی اظهار داشت: از ابتدایی که ریاست سازمان زندان‌ها را عهده دار شدم تلاش کردم تا اطلاعات را جمع آوری کنیم و برای جمع آوری این اطلاعات از داخل زندا‌ن‌ها به چند زندان در استان‌های مختلف سرکشی کرده و با تعدادی از زندانیان صحبت کردم.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: آسیب‌های داخل زندان شناسایی شده که به زودی در یک نشست خبری در این زمینه توضیحات کاملی را ارائه خواهم کرد.

وی به حمایت از خانواده زندانیان اشاره کرد و گفت: کاهش آسیب‌های زندان جمعیت کیفری و حمایت از خانواده زندانیان از جمله برنامه‌های سازمان زندان‌هاست و باید حمایت از خانواده زندانیان افزایش یابد. وقتی یک زندانی وارد زندان می‌شود خانواده وی دچار مشکل شده و آنها در این زمینه هیچ گناهی ندارند.

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به آمار بازگشت زندانیان به زندان پس از آزادی اشاره کرد و افزود: آمار بازگشت به زندانیان پس از آزادی به زندان در حد مطلوب نیست و باید به سمتی برویم که زندانیان پس از گذراندن دوره محکومیت خود و آزادی دوباره به زندان بازنگردند.

جهانگیر تاکید کرد: در حوزه کاهش جمعیت کیفری نیز همکاران قضایی تا جایی که امکان دارد باید از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند.

وی افزود: همچنین سعی می‌کنیم زندانیانی که می توانند در بیرون از زندان باشند و با استفاده از تجهیزات نوین آنها را زیر نظر داشته باشیم را افزایش دهیم‌ و در حال حاضر طرح پابند الکترونیک در اصفهان و تهران به صورت آزمایشی استفاده می‌شود که این طرح از ابتدای امسال آغاز و در حال حاضر ۱۰۰ زندانی با استفاده از این پابندها در بیرون از زندان تحت کنترل هستند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره افزایش نیافتن حقوق کارمندان سازمان زندان‌ها اظهار داشت: این موضوع را ما و قوه قضاییه پیگیری می‌کنیم تا به سرانجام برسد برداشت دولت این است که این افزایش حقوق شامل سازمان‌های تابعه قوه قضاییه نیست و امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته سازمان‌های تابعه قوه قضاییه نیز از این افزایش حقوق استفاده کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها درخصوص وضعیت “شهرام جزایری” افزود: هیچ فردی حتی یک ساعت نیز بدون دستور قضایی در زندان نمی‌ماند و تمام زندانیان براساس دستور قضایی در زندان هستند هرگاه محکومیت فردی به پایان برسد آزاد خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که همزمان با آغاز ریاست شما بر سازمان زندان‌ها شاهد کاهش تعداد اخبار منتشر شده از داخل زندان‌ها هستیم آیا این موضوع به دلیل افزایش بازرسی‌هاست؟ اظهار داشت: ما وظیفه داریم زندان را محیطی برای آموزش و تربیت قرار دهیم و ناامن کنندگان را شناسایی کنیم، پس از شروع ریاست بنده در سازمان زندان‌ها بازرسی‌های مستمر شروع شده که این بازرسی‌ها کمک می‌کند با افرادی که محیط زندان را نا امن می‌کنند برخورد لازم صورت گیرد.

جهانگیر تاکید کرد: این بازرسی‌ها باعث کاهش انتشار اخبار نادرست از داخل زندان شده و زندان‌های ما محیطی برای تربیت و اصلاح است.

رئیس سازمان زندان‌ها در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص اردوگاه‌های نگهداری محکومان مواد مخدر نیز خاطرنشان کرد: ساخت و تجهیز این اردوگاه‌ها با توجه به اعتبارات تحقق یافته در حال انجام است و اگر اعتبارات به صورت کامل تحقق یابد این طرح تکمیل خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*